Hell’s Kitchen

  • ola 

Niezwykle popularny program w Wielkiej Brytanii i USA, w którym osoby aspirujące do rangi restauratorów rywalizują ze sobą, by zdobyć nagrodę główną w postaci czeku pieniężnego i posady w restauracji najwyższej klasy. W wersji brytyjskiej i amerykańskiej jest to najczęściej stanowisko w jednym z lokalów gastronomicznych należących do Gordona Ramsaya.

W Polsce wyemitowano sześć edycji programu od 2014 do 2016 roku w telewizji Polsat. W pięciu sezonach gospodarzem był Wojciech Modest Amaro, w szóstym Michał Bryś. Ze względu na słabą oglądalność zaprzestano emitowania kolejnych serii.

Format programu

Program składa się z dwóch części.

W pierwszej uczestnicy rywalizują ze sobą w drużynach. Muszą jak najlepiej wypełnić polecenie gospodarza programu. Zwycięska drużyna dostaje nagrodę, która często jest pokazem kulinarnym mistrza w danej dziedzinie lub wyjściem do renomowanej restauracji. Przegrana drużyna musi wykonać zadanie karne, które często wiąże się ze sprzątaniem niezwykle brudnej kuchni.

Druga część to obsługa klientów restauracji. Zadaniem uczestników podzielonych na dwa zespoły jest wydanie wszystkich potraw zamówionych przed gości. Kucharze pracują pod ogromną presją spowodowaną bardzo krytycznym stosunkiem gospodarza do najmniejszych szczegółów dania. W programie na porządku dziennym są kłótnie i wyrzucanie kucharzy z kuchni.

Po zamknięciu restauracji uczestnicy przegranej drużyny muszą wybrać miedzy sobą osobę, która zaprezentowała się najsłabiej i nominować ją do odpadnięcia z programu. Ostateczna decyzja należy do gospodarza programu.