MasterChef

  • ola 

MasterChef to program o gotowaniu polegający na wzajemnej rywalizacji osób, które aspirują do bycia kucharzem z prawdziwego zdarzenia. Pomysł na tę audycję telewizyjną zrodził się w głowie Franca Roddama, co zaowocowało w lipcu 1990 roku pierwszą serią programu. Kulinarne show było kontynuowane aż do 2001 roku.

W 2005 roku format programu został odświeżony, a cztery lata później trafił do Australii. Obecnie program MasterChef jest nadawany w ponad 40 krajach na całym świecie, m.in. w Brazylii, Kanadzie, Czechach, Danii, Grecji, Portugalii, Hiszpanii, Australii i Stanach Zjednoczonych.

Polska wersja MasterChefa jest prowadzona przez Magdę Gessler, Annę Starmach oraz Michela Morana (którzy są także jurorami) w telewizji TVN. Emisja pierwszej serii programu rozpoczęła się w Polsce w 2012 roku. Amatorzy gotowania walczą o nagrodę w wysokości 100 tysięcy złotych, kontrakt na wydanie książki kucharskiej i co najważniejsze o tytuł MasterChefa. Nowa edycja pojawia się co rok w jesiennej ramówce.

W Wielkiej Brytanii od 1994 roku emitowana jest także wersja Junior MasterChef, w której rywalizują dzieci. Polska edycja jest wyświetlana od 2016 roku w wiosennej ramówce. Nosi nazwę MasterChef Junior i jest stworzona dla dzieci w wieku od 8 do 13 lat. Jurorami tej wersji są: Anna Starmach, Michel Moran i Mateusz Gessler.

Format programu

Zanim kucharze-amatorzy dostaną się do finałowej czternastki, muszą ugotować danie dla jury i krótko o sobie opowiedzieć. Osoby, którym udało się przejść dalej, w następnym etapie stają wobec kilku zadań kulinarnych jak np. krojenie cebuli, zrobienie idealnego jajka w koszulce lub kruchej bezy.

Finałowa czternastka zawodników w każdym odcinku gotuje kilka potraw. Jury wybiera trzy najlepsze dania i trzy najgorsze. Następnie zawodnicy, którym słabiej poszło, przygotowują kolejne przysmaki dla gospodarzy programu. W prawie każdym odcinku odpada jeden lub dwóch zawodników.

Do MasterChefa zapraszane są sławy kulinarnego świata z wielu krajów. Te znamienite osobistości uczą uczestników nowej potrawy, którą potem zawodnicy muszą odtworzyć. Jest to trudna sztuka, ponieważ szef kuchni pokazuje przygotowanie dania tylko jeden raz i są to zazwyczaj skomplikowane potrawy z wielu składników oraz elementów, przez które można zepsuć całe danie.