Kuchnia meksykańska

  • ola 

Kuchnia meksykańska stała się niezwykle popularna na całym świecie. Łączy tradycje Indian i kolonizatorów hiszpańskich. Jej głównymi składnikami są kukurydza i wszelkie rośliny strączkowe oraz różne odmiany ostrych papryczek chili. W dawnych czasach na terenach Meksyku nie hodowano zwierząt (poza indykami), a głównymi roślinami były: kukurydza, fasola, chili, dynie, bataty, pomidory i inne warzywa. Dlatego do dziś możemy znaleźć w meksykańskich potrawach dużo drobiu, sosów i warzyw strączkowych.

W daniach meksykańskich można się doszukać naleciałości z regionów całego świata i na odwrót. W potrawach z różnych rejonów zauważymy elementy rodem z Meksyku. Podstawowym składnikiem przysmaków środkowoamerykańskich jest masa, czyli mączka pochodząca z przemiału ziaren kukurydzy. Mąka kukurydziana nadaje specyficzny smak potrawom, który można zidentyfikować w popularnych plackach tortilla, jednak nie oddaje smaku nadanego poprzez oryginalnie wytworzoną mączkę z ziaren. Co ciekawe, współcześnie tortille wykonuje się zarówno z pszenicy jak i kukurydzy.

Najpopularniejsze dania meksykańskie

Potrawy meksykańskie stały się niezwykle popularne w krajach całego świata, także w Polsce. Wszystko, dzięki łatwości przyrządzenia, co przełożyło się na rozpowszechnienie ich w restauracjach typu fast food.

• Tortilla – płaski placek wykonany z mąki kukurydzianej bądź masy. Używany jako pieczywo.

• Burrito – tortilla poddana uelastycznieniu poprzez podgrzanie, w którą następnie wkłada się farsz.

• Enchiladas – tradycyjne meksykańskie danie. Podobne do burrito, lecz zwinięte w rurki placki z farszem umieszcza się w naczyniu żaroodpornym warstwami i pokrywa sosem oraz innymi dodatkami.

• Guacamole – typowy meksykański sos, którego głównym składnikiem jest awokado. Może zawierać także pomidory, paprykę, czosnek i różne przyprawy.

• Nachos – placek tortilli pokrojony na niewielkie trójkątne kawałki pokryte roztopionym serem. Jako dodatków można użyć różnego rodzaju mięs, warzyw i sosów.

• Quesadilla – placek tortilli, do którego wkłada się ser i przeróżne składniki. Następnie podgrzewa się go tak, aby nie spiec placka, ale roztopił się ser.

• Salsa – typowy meksykański sos, bardzo często pikantny. Składa się ze zmiksowanych, drobno pokrojonych warzyw i owoców z dodatkiem przypraw.

• Tacos – bardzo podobne do burrito, z tą różnicą, że w tacos używa się placka wykonanego z mąki kukurydzianej.

Popularne meksykańskie restauracje w Polsce

• Frida– jedna z najlepiej ocenianych restauracji serwujących meksykańskie jedzenie w Warszawie. Klienci cenią sobie klimat i jakość potraw. Cena za danie waha się w granicach 50 złotych.

• La Sirena: The Mexican Food Cartel – restauracja meksykańska, która jest chwalona przez klientów za obsługę i jedzenie. Cena za posiłek to około 40 złotych.