Jak urządzić własną restaurację?

  • ola 

Z badania “Polska na talerzu 2018”, przeprowadzonego wśród osób korzystających z usług gastronomii wynika, że najwięcej (79%) respondentów odwiedza kawiarnie i restauracje po to, aby spotkać się z bliskimi lub skosztować nowych smaków.

Oprócz lokalizacji, smaku i cen potraw badani wskazali, że aspektem który także odgrywa dużą rolę w przyciągnięciu klienta i namówienia go do powrotu, jest klimat i wystrój lokalu.

Do urządzenia własnej restauracji można wynająć profesjonalistę lub też zdecydować się na samodzielną aranżację. Na jakie aspekty zwrócić wtedy uwagę i jak urządzić lokal, aby goście czuli się w nim komfortowo i chcieli wracać? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć poniżej.

Styl restauracji

Najważniejszą rzeczą przy urządzaniu wnętrza lokalu i jednocześnie tą, od której należy zacząć, jest wybór stylu. Dopiero później będzie można dobrać kolory, dodatki i meble, które razem będą tworzyły zgraną całość.

Bardzo ciekawym pomysłem, jest powieszenie na ścianach plakatów, na przykład ze sklepu https://dearsam.pl/, gdzie znajdziemy ogromny wybór. Goście będą zaciekawieni niecodzienną dekoracją i być może właśnie to wpłynie na ich ponowne przyjście do lokalu.

Styl restauracji może nawiązywać do potraw, które są tam serwowane. Na przykład jeśli jest to kuchnia azjatycka, to dobrze będzie wyglądała sala urządzona właśnie w takim stylu. W kulturze azjatyckiej poszczególne kolory mają swoje znaczenia – czerwień symbolizuje życie i energię, róż i fiolet to pobudzenie i regeneracja, a delikatna zieleń wywołuje spokój i optymizm.

Jeśli nie chcemy się decydować na konkretny styl, to najlepszym rozwiązaniem jest urządzenie lokalu za pomocą ponadczasowych mebli i modnych dodatków. W ten sposób, kiedy dodatki wyjdą z mody – będzie można je wymienić, a meble na przykład przemalować. Urządzanie całego wnętrza bazując na aktualnie modnych rzeczach nie jest rozsądne, ponieważ za kilka lat restauracja może wyglądać nieco kiczowato.

Warto także pamiętać o tym, że klient musi czuć się w naszej restauracji komfortowo. Nie mogą go razić neonowe kolory czy agresywne wzory i nadmiar dodatków. Przy urządzaniu lokalu należy uważać, ponieważ bardzo łatwo można z czymś przesadzić i nie będzie to później dobrze wyglądało.

Wybór mebli

Zaraz po zdecydowaniu się na konkretny styl, trzeba wybrać odpowiednie meble, które będą pasować.

Należy obliczyć powierzchnię, którą dysponujemy i przemyśleć dokładnie ustawienie stolików. Czy mają być okrągłe, czy też prostokątne? A może i takie i takie? Zarówno jedne jak i drugie posiadają swoje zalety.

Stoły okrągłe zazwyczaj znaleźć można w eleganckich restauracjach o wysokiej randze. Bardzo dobrze się prezentują, szczególnie w centrum sali. Gorzej będą natomiast wyglądać przy ścianach i przy innych meblach. W takich miejscach lepiej postawić stoliki kwadratowe lub prostokątne. Siadając przy okrągłym stole, każdy z gości czuje się tak samo ważny i może swobodnie rozmawiać ze swoimi towarzyszami.

Stoły prostokątne i kwadratowe posiadają dużą zaletę, którą jest możliwość ich łączenia. Przy większych zorganizowanych imprezach jest to duże ułatwienie. Prostokątne stoliki można stawiać w kątach i przy ścianach, co zaoszczędzi nam trochę miejsca.

Krzesła

Bardzo ważnym elementem przy wyborze mebli są także krzesła. Należy kupić takie, które wysokością będą pasowały do wybranych stołów. Jeśli stolik będzie mierzył 75cm, to krzesło powinno mieć wtedy około 45cm. Goście restauracji nie mogą siedzieć zbyt nisko, ale też nie za wysoko, ponieważ będą spożywali wtedy posiłek w niekomfortowej pozycji.