W 2004 roku w Wielkiej Brytanii mają miejsce pierwsze „Ramsay’s Kitchen Nightmares”, czyli kuchenne koszmary Ramsaya. Gordona Ramsaya, bo o tego sławnego szefa kuchni chodzi. Sukces, jaki osiągnął ten program telewizyjny, pozwolił mu pozostać w brytyjskiej ramówce przez 10 lat.
Program był nadawany również w Stanach Zjednoczonych (od 2007 roku do 2014 roku) pod tytułem „Kitchen Nightmares”, po prostu kuchenne koszmary.
W Polsce został zaadaptowany przez restauratorkę Magdę Gessler, która prowadzi go w telewizji TVN już od 2010 roku, czyli przez 19 serii. Nazwa audycji z „Ramsay’s Kitchen Nightmares” została po prostu zmieniona na „Kuchenne rewolucje” – tytuł adekwatny do treści. Trzeba przyznać, że program cieszy się ogromną popularnością w kraju nad Wisłą i co roku utrzymuje się wysoko wśród innych pozycji z ramówki.
Format programu
W każdym odcinku prowadzący programu jest zapraszany do restauracji, której ma pomóc stanąć na nogi w przeciągu tylko jednego tygodnia. Po kilku tygodniach lub miesiącach Gordon Ramsay (lub Magda Gessler w przypadku polskiej wersji), odwiedza dany lokal i sprawdza, czy restauratorzy zastosowali się do wytycznych.
W programie wiele się dzieje, słychać dużo przekleństw, po kuchni fruwają garnki i patelnie, produkty spożywcze są bezwzględnie wyrzucane, a atmosfera jest niezwykle nerwowa. Prowadzący pokrzykują na ludzi, którym mają pomóc, narzucają im swoją wizję restauracji i często zmieniają nazwę lokalu, mimo sprzeciwu właścicieli. Wiele osób płacze, nie radzi sobie z trudną sytuacją. Na jaw wychodzą przeróżne oszustwa i naciągania właścicieli restauracji. Często po emisji programu sprawą zajmuje się komornik lub prokuratura.
Niestety zarówno oryginalna wersja, jak i polska wzbudza wiele kontrowersji. Okazało się na przykład, że podczas jednej z „Kuchennych rewolucji” Magdy Gessler, nazwa lokalu została zmieniona na inną, zastrzeżoną. Poszkodowany restaurator był zmuszony zgłosić sprawę do sądu.