Kuchenne rewolucje

  • ola 

W 2004 roku w Wielkiej Brytanii mają miejsce pierwsze „Ramsay’s Kitchen Nightmares”, czyli kuchenne koszmary Ramsaya. Gordona Ramsaya, bo o tego sławnego szefa kuchni chodzi. Sukces, jaki osiągnął ten program telewizyjny, pozwolił mu pozostać w brytyjskiej ramówce przez 10 lat.

Program był nadawany również w Stanach Zjednoczonych (od 2007 roku do 2014 roku) pod tytułem „Kitchen Nightmares”, po prostu kuchenne koszmary.

W Polsce został zaadaptowany przez restauratorkę Magdę Gessler, która prowadzi go w telewizji TVN już od 2010 roku, czyli przez 19 serii. Nazwa audycji z „Ramsay’s Kitchen Nightmares” została po prostu zmieniona na „Kuchenne rewolucje” – tytuł adekwatny do treści. Trzeba przyznać, że program cieszy się ogromną popularnością w kraju nad Wisłą i co roku utrzymuje się wysoko wśród innych pozycji z ramówki.

Format programu

W każdym odcinku prowadzący programu jest zapraszany do restauracji, której ma pomóc stanąć na nogi w przeciągu tylko jednego tygodnia. Po kilku tygodniach lub miesiącach Gordon Ramsay (lub Magda Gessler w przypadku polskiej wersji), odwiedza dany lokal i sprawdza, czy restauratorzy zastosowali się do wytycznych.

W programie wiele się dzieje, słychać dużo przekleństw, po kuchni fruwają garnki i patelnie, produkty spożywcze są bezwzględnie wyrzucane, a atmosfera jest niezwykle nerwowa. Prowadzący pokrzykują na ludzi, którym mają pomóc, narzucają im swoją wizję restauracji i często zmieniają nazwę lokalu, mimo sprzeciwu właścicieli. Wiele osób płacze, nie radzi sobie z trudną sytuacją. Na jaw wychodzą przeróżne oszustwa i naciągania właścicieli restauracji. Często po emisji programu sprawą zajmuje się komornik lub prokuratura.

Niestety zarówno oryginalna wersja, jak i polska wzbudza wiele kontrowersji. Okazało się na przykład, że podczas jednej z „Kuchennych rewolucji” Magdy Gessler, nazwa lokalu została zmieniona na inną, zastrzeżoną. Poszkodowany restaurator był zmuszony zgłosić sprawę do sądu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *