Kuchnia azjatycka

  • ola 

Kuchnia azjatycka jest niezwykle popularna. Praktycznie każde większe miasto na świecie ma kilka restauracji serwujących chińskie, japońskie, wietnamskie, czy tajskie potrawy. Dania rodem z Azji bardzo często cechują się smakiem słodko-kwaśnym z wykorzystaniem ryżu lub makaronu. Posiłki azjatyckie są bardzo często wykorzystywane w dietach wegańskich.

Nie od dziś wiadomo, że kuchnia z Azji jest bardzo zdrowa. Widać to chociażby w Japonii, gdzie dominują owoce morza. Japończycy w przeciwieństwie do mieszkańców Europy czy Ameryki Północnej nie cierpią w takim stopniu na nadwagę, a ich średnia długość życia jest nawet o 10 lat dłuższa w stosunku do Polski. Naukowcy doszukują się sekretu długowieczności Japończyków głównie w diecie.

Najpopularniejsze kuchnie azjatyckie

• Kuchnia chińska. Chiny jako ogromny kraj, można podzielić na wiele regionów kulinarnych. Północne krainy lubują się w ryżu, pieczywie i makaronie. Na południu, w związku z większym dostępem do wód, panują owoce morza. Zachód charakteryzuje się pikantnymi potrawami z wołowiną. Na wschodzie Chin prym wiodą słodko-kwaśne dania na bazie brązowego ryżu.

• Kuchnia japońska. Najpopularniejszą potrawą japońską jest sushi, jednak kraj może pochwalić się znacznie większą ilością ciekawych dań takich jak: onigiri, dango, daifuku. Jako że Japonia jest wyspą, posiada jeden z najbogatszych zasobów mórz i oceanów. Dlatego w Japonii, w przeciwieństwie do Polski, głównym składnikiem dań są różnego rodzaju ryby i inne owoce morza.

• Kuchnia Tajlandii. Tajlandia słynie z różnego rodzaju sałatek, w których głównym założeniem jest użycie smakowo przeciwstawnych składników. Tajska kuchnia charakteryzuje się bardzo intensywnymi smakami. Niekiedy potrawa uważana przez Tajów za standardową, przez Europejczyków będzie kwalifikowana jako ostra. Do specjałów tej kuchni należą: zupa ryżowa, słodko-pikantny sos chili, owoce morza, pasta curry.

• Kuchnia wietnamska. Ten typ kuchni charakteryzuje się użyciem trawy cytrynowej oraz liści cytryny. Wietnamczycy uważają cukier za przyprawę, dlatego niektóre potrawy charakteryzują się słodkim posmakiem. Niezwykle popularną potrawą z tego kraju są sajgonki, czyli mięsny farsz zawijany w papier ryżowy, które później się smaży.

Popularne azjatyckie restauracje w Polsce

• Pańska 85 – ekskluzywna chińska restauracja w Warszawie. Klienci cenią ją za wybitne jedzenie i przystępne ceny. Koszt dań głównych waha się od 40 do 150 złotych.

• Masami Sushi – wykwintna japońska restauracja w Warszawie. Jak sama nazwa wskazuje, jest nastawiona głównie na różnego rodzaju sushi. Ceny za danie wahają się od 100 do ponad 900 złotych.

• InAzia – restauracja ciesząca się bardzo dużą popularnością i wysokimi ocenami klientów. Oprócz tajskiej kuchni można tutaj zjeść także potrawy rodem z Indonezji. Cena za posiłek to od 40 do prawie 300 złotych.

• Spring Roll – popularna warszawska restauracja serwująca między innymi kuchnię wietnamską. Średnia cena dania głównego to około 30 złotych za posiłek.