Polskie restauracje z historią

  • ola 

Kraków, Wrocław i Warszawa – trzy wspaniałe polskie miasta o bogatej historii również mogą się pochwalić starymi restauracjami, które nie tylko przepięknie wyglądają, ale także oferują (lub w przypadku „Piwnicy Świdnickiej” oferowały) wyśmienite jedzenie.

„Piwnica Świdnicka” we Wrocławiu

„Piwnica Świdnicka” po 745 latach istnienia zakończyła swój żywot na wrocławskim rynku. Mimo wszystko warto ją wspomnieć, chociażby ze względu na to, że była nie tylko najstarszą restauracją w Polsce, lecz również w całej Europie. Powstała bowiem w 1273 roku i od tamtego czasu działała nieprzerwanie aż do 2017 roku. Zachowano w niej nawet układ wnętrz z XV wieku. Restauracja zawdzięczała swą nazwę piwu sprowadzanemu właśnie ze Świdnicy.

Wśród gości najstarszej restauracji w Europie byli: Johann Wolfgang von Goethe, Fryderyk Chopin, Józef Wybicki, Józef Ignacy Kraszewski, Juliusz Słowacki i wiele innych znamienitych osobistości.

Restauracja „Wierzynek” w Krakowie

„Wierzynek” to niezwykle klimatyczne miejsce znajdujące się w Krakowie. Nie jest co prawda najstarszą restauracją, ponieważ działa dopiero od 1947 roku, ale na pewno jest jednym z ciekawszych miejsc, do których można trafić, będąc na krakowskim rynku. Goście mają okazję zjeść w jednej z wielu zabytkowych sal, np. w sali Wierzynkowskiej, Zegarowej lub Tatrzańskiej. Ceny w restauracji wywołują lekki zawrót głowy, dlatego należy się tam wybrać zaraz po wypłacie. Jedno jest pewne – u „Wierzynka” na gości czeka uczta dla podniebienia.

Restauracja „U Fukiera” w Warszawie

Historia „U Fukiera” sięga korzeniami początków XVI wieku. Wtedy właśnie na warszawskim rynku powstała kamienica, w której piwnicach znajdował się skład z winami. W XVIII wieku miejsce zostało przejęte przez zamożną rodzinę Fukierów. Kamienica Fukierowska została odbudowana po wojnie. Od 1991 roku restauracją „U Fukiera”, mieszczącą się w tejże kamienicy, zarządza Magda Gessler, która zabiera swoich gości w podróż do świata wykwintnych smaków i aromatów.

Wśród gości słynnej restauracji są: księżniczka Anna Mountbatten-Windsor, Małgorzata II (królowa Danii), Roman Polański, Claudia Schiffer, Naomi Campbell, Catherine Deneuve oraz wiele innych znanych osób.