Francuskie przedsiębiorstwo Michelin wydało w 1900 roku przewodnik turystyczny po Europie. Na początku był on rozpowszechniany za darmo i miał pomóc kierowcom w znalezieniu warsztatu samochodowego, odpowiedniej stacji paliw czy miejsc do przenocowania. Kiedy bracia Michelin odkryli, że ich przewodniki podpierają stół w jednym z warsztatów samochodowych, postanowili rozprowadzać kolejne edycje za opłatą.
Obecnie przewodniki dzielą się na kolory: czerwony (poświęcony gastronomii) i zielony (turystyczny). Twórcy zamieszczają w nim obiekty, które warto odwiedzić i wystawiają im odpowiednie oceny – od 1926 roku była to jedna gwiazdka, w latach 30. do skali ocen dodano kolejne dwie.
Przewodnik poświęcony lokalom gastronomicznym ma rozbudowany system symboli opisujących dany lokal. Najważniejsze z nich to gwiazdki, które opisują jakość serwowanego jedzenia. Każda restauracja umieszczona w przewodniku otrzymuje również symbol sztućców, czyli skrzyżowanych ze sobą łyżki i widelca. Można otrzymać od jednego do pięciu tych symboli. Określają one jakość wystroju wnętrza, obsługi czy oferowanych udogodnień w postaci tarasu lub ogrodu. Niestety, znak ten nie poinformuje nas o jakości jedzenia w lokalu. Dlatego może okazać się, że wybierając restaurację z jednym symbolem, można w niej zjeść lepsze jedzenie niż w tej z pięcioma.
Dodatkowymi symbolami, którymi oznacza się lokale, są kieliszek z winem i mały widelczyk (oznaczane są nimi tapas bary) oraz symbol kufla z piwem, przyznawany pubom z dobrym jedzeniem.
W przewodnikach azjatyckich można natknąć się na symbol miseczki i pałeczki, który oznacza prosty uliczny fast food.
Każdy symbol może mieć kolor czerwony bądź czarny. Kolorem czerwonym oznacza się lokale z wyjątkowo przyjemnym jedzeniem.
Czerwona gwiazda Michelin
Gwiazdka (a raczej kwiatek nazywany gwiazdką) jest największym wyróżnieniem w branży kulinarnej. Przez lata przewodnik Michelin wyrósł na prawdziwą wyrocznię, a otrzymanie gwiazdki stało się największą reklamą. Niektórzy mówią, że każda z otrzymanych gwiazdek zwiększa obroty o 30 proc . Inspektorzy Michelin odwiedzają dany lokal anonimowo, zamawiają jedzenie jak zwykli klienci, po czym, jak gdyby nigdy nic, wychodzą. Najczęściej kucharze nawet nie wiedzą, że ich posiłek jest właśnie oceniany. Co ciekawe, gwiazdki są przyznawane tylko i wyłącznie za jakość jedzenia. Może okazać się nawet, że restauracja z jednym symbolem sztućców otrzyma trzy gwiazdki.
Gwiazdki Michelin w Polsce
W Polsce tylko dwie restauracje otrzymały gwiazdki. Są to Atelier Amaro i Senses. Wojciech Modest Amaro utrzymał swoją gwiazdkę przez sześć lat z rzędu. W 2016 roku swoją nagrodę dostała warszawska restauracja Senses i posiada ją do dzisiaj. O znaczeniu gwiazdek może świadczyć fakt, że właściciel Atelier Amaro po otrzymaniu wyróżnienia stał się prawdziwą gwiazdą telewizyjną i był prowadzącym pięciu edycji polskiej wersji programu „Hell’s Kitchen. Piekielna Kuchnia”.
Gwiazdki w kinie
Aby lepiej zapoznać się z kultem, jaki otacza fakt przyznania gwiazdki Michelin, warto zapoznać się z filmami z najwyższej światowej półki, które o tym opowiadają.
W oscarowym filmie animowanym „Ratatuj” na samym początku dowiadujemy się, że właściciel renomowanej restauracji umiera po tym, jak dowiaduje się, że cofnęli mu gwiazdki w najnowszym przewodniku.
Film „Ugotowany” z Bradleyem Cooperem traktuje o trudnej drodze, której celem jest otrzymanie gwiazdek Michelin. W kulminacyjnym momencie filmu do lokalu głównego bohatera przychodzą inspektorzy. Bez wątpienia warto zapoznać się z tym filmem, aby przekonać się, czym dla restauratorów jest gwiazdka przewodnika Michelin.